Tutvutsav veebileht

HTML-faili tüübiks on tekstifail. See tähendab, et see fail võib sisaldada ainult teksti või muid ekraanil nähtavaid sümboleid. Tavalise tekstina olev osa paistab jutuna kasutajatele. Teksti osade eristamiseks aga saab teksti sisse panna < ja > märkide vahele HTMLi märgendeid, millega veebilehitsejat juhatada ja dokumendi struktuuri märkida.  

Veebilehe esmaseks struktuuriks on deklaratsioon (doctype), HTML-dokument ise – mis jääb märgendite <html> ja </html> vahele. Ning dokument jaguneb päiseks (head) ning sisuosaks (body). Esimeses neist on andmed dokumendi kohta – kes tegi, millal tegi, kui kaua kehtib, märksõnad, lühikirjeldus jm. Sisuosas (body) olev tekst on üldiselt vaatajale nähtav – välja arvatud märgendite nimed, millega teksti juhitakse. 

[crayon-68106c47b553f735363512/]

Head-osas paiknev title on näha veebilehitseja tiitliribal. Kui korraga avatud palju lehti, siis selle järgi saab vaadata, millist lehte parajasti näha soovitakse.  

Sisus võib teksti jagada lõikudesse div-märgendite abil. Reavahetust tähistab <br />. Pealkirja märkimiseks sobivad <h1>koos lõpuga </h1> ning <h2> ja </h2>. Sügavama struktuuri puhul ka suuremate numbritega pealkirjad.  

Loetelu piiritleb <ul> ja </ul> (unordered list). Iga loeteluelemendi ümber tuleb <li> ja </li>. Selliste vahenditega saabki lihtsa veebilehe kokku.

[crayon-68106c47b5548521434357/]

Veebileht nähtuna brauseriaknas: