Andmebaasid

SQLi keel

SQL on andmebaaside juhtimiseks kasutusel olnud juba mitu aastakümmet. Pole ta sugugi ainuke andmekirjelduskeel ega ka mitte päringukeel. Aga levinumates andmebaasides on ta siiski teinud jõudsa võidukäigu, nii et kel vaja andmetega tihedamalt tegelda, see SQList ei pääse.

Pea iga andmebaasitootja on keelele oma lisandusi pakkunud, mis rakendustele võimalusi ja keerukusi juurde toonud. SQL-92-ga standardiseeriti kõige üldisemad käsklused. Omi nippe ja andmetüüpe jagub aga tootjatel küllaga.

Siin kirjutises keskendutakse eripärade juures MS SQL Serveri võimalustele. Näited on tehtud SQL Server 2008 R2 abil.

Alustatakse “puust ette ja punaseks” seletusest, kuidas oma andmebaas luua, sinna tabel lisada ja andmed sisse panna. Edasi liigutakse graafilistelt näidetelt koodi suunas, minnes mõnikord ka tasemeni, mida lihtrakenduste koostamisel hädasti vaja pole. Nii et kui lugedes/õppides tundub, et näited/seletused ka kolmandal lugemisel arusaamatud tunduvad, võib vähemasti peatükkide lõpus olevad osad selleks korraks laagerduma jätta ning nende juurde vajadusel uuesti tagasi tulla: siis, kui tööd tehes paistab, et oleks vaja keerukamaid päringuid kokku panna, aga lihtsate vahenditega ei taha välja tulla. Selleks ajaks on tõenäoliselt andmebaasidega ümber käimise juures ka piisav kogemus tekkinud, et on julgust üha uhkemaid päringuid ette võtta.

Esialgu koosnevad andmebaasipäringud tõenäoliselt kuni kümnekonnast sõnast ning nendega on võimalik enamik ettetulevaid muresid andmeotsingu vallas ära lahendada. Aga koos soovide ja tahtmiste ning süsteemide suurustega kipuvad ka päringud kasvama. Nii et pole ime, kui mõne firma andmemajanduse juurde sattudes võib mitmeleheküljelisi päringuid näha, mis esialgu silme eest kirjuks võtavad. Kui aga asuda rahulikult otsast vaatama, siis selgub, et selle suure keerukuse saab vähehaaval täiesti eraldatavateks tervikuteks jagada ning viimased omakorda juba nõnda mõistetavateks tükkideks, et kõigest on võimalik aru saada ja vajadusel oma tarbeks täiendada. Kõige rohkem on vaja tahtmist, kannatust ja pusimissoovi.

Ilusaid päringuid!