“Päris” rakenduste juures enamasti ei kustutata midagi lihtsalt ära, vaid lihtsalt märgitakse, et vastav kirje/rida on “arhiveeritud”. Selliselt on võimalik ka veebiandmete kaudu toimunu ajalugu vaadata ning vajadusel mõningaid kohti siluda/taastada. Kui millalgi on vaja surnud ridade arvel andmebaasi mahtu vähendada, siis need enamasti korjatakse kusagile varundustabelisse või faili kokku ning lastakse seal veel mõnda aega olla, kuni loota võib, et sealt enam midagi tähtsamat vajalikuks ei osutu. Sarnase avalikustamise ja peitmise mängime läbi ka laulude puhul. Kas laul on avalik või mitte, seda saab lugeda vastavast tulbast: 0 – peidetud, 1- avalik. Lehel avalike laulude näitamiseks pannakse laulude näitamise juures päringule lihtsalt WHERE-tingimus avalik=1.
avalikudlaulud.php
[crayon-68109cdb1cca5151444836/]
Laulud esiotsa ilusasti avalikult näha.

Laulude peitmiseks saab nende nimed ette kuvada ning taga oleva viite kaudu siis loo peidetuks muuta. Jällegi tuleb kaasa anda loo id ning lehe ülaosas uuel laadimisel sellele vastavalt reageerida. Vastavalt saadetud peitmise_id-le käivitatakse SQL-lause
[crayon-68109cdb1ccab834541715/]
mille tulemusena vajutatud viitega laulu tulbale avalik antakse väärtuseks 0 ning laulu enam avalike laulude seas ei kuvata.
haldus3.php
[crayon-68109cdb1ccad931673767/]
Algul kõik lood avalikud

Pärast vajutust läks kuusk123 lugude avalik-tulp nulliks.

Tulemusena seda lugu avalike laulude all ei kuvata.
Lihtsamal juhul piirduvadki lehe oskused vaid peitmisega. Näiteks kui vaja roppe veebikommentaare varju panna, siis tavalisel halduril võib täiesti piisata peitmise-viitest. Erandkorras tagasipaneku võib kasvõi eraldi väikese lehena ehitada. Kui aga soov mõlemas suunas
määramised samale lehele panna, siis ka see võimalik ning nii siinses näites ka tehakse. Üheks mooduseks oleks teha lehele eraldi tulp peitmise, eraldi avalikustamise tarbeks. Mõngase sättimise tulemusena pääseb aga ühe tulbaga – lihtsalt tuleb viiteid ja sõnu nõnda kohendada, et vajutuse peale olemasolevas seisus muutus tekiks.
Lehe päises on parameetrite kohta kaks valikut. Kui tuleb peitmise_id, siis vastav laul peidetakse. Kui tuleb avamise_id, siis selle id-ga rida muudetakse nähtavaks.
Õige teksti ja viite näitamiseks sobib lõik
[crayon-68109cdb1ccaf958070464/]
Ehk siis algul eeldatakse, et lugu pole avalik, parameetri nimeks saab avamise_id ning kasutajale nähtav sõna on “Peidetud”. Alloleval real trükitakse muutujate väärtused nõnda ka lehele.
[crayon-68109cdb1ccb1263637733/]
Kui aga päringust selgub, et laul siiski on avalik, siis pööratakse muutujate väärtused ümber ning väljatrüki tulemusena tekib oluord, kus vajutuse tulemusena pannakse lugu peitu.
[crayon-68109cdb1ccb3985387870/]
Nii ongi võimalik samal kohal korduvalt klõpsides laulu seisundit avalikust peidetuks ja tagasi muuta.
haldus4.php
[crayon-68109cdb1ccb5637254240/]
Alustuseks näha et eelnevalt peidetud Muumioru lood on endiselt peidus.
